Korkular ve döngüler

Yurtdışı eğlenceİlkokul sıralarında annesinin arkasından koşup ağlayan o küçük çocuk zamanı gelince büyür. Tek başına birşeyler yapması gerekir.Mesela faturaları ödemeli, aile bireyleriyle iyi geçinmeli, mantıklı düşünebilmeli ve en önemlisi tek başına yaşayabilmelidir. Bu noktada kimi sağlam adımlar atabilirken kimi ise çaresiz bir özgüvensizlik içindedir.

‘Tek başına’ birçoğumuzu ürküten ve söylendiğini an da zihinde pek de olumlu duygular barındırmayan bir cümle öbeğidir.Bazen sırf yalnız kalmamak adına güvenli kucaklarda mutsuzluğu deneyimleriz.Size bir sorumuz var:
“Sınavdan aldığınız puanın yettiği bölümde mi, yoksa hep hayalini kurduğunuz ve gerçekten sizin için doğru olan bölümde mi okumak istersiniz?”

Öncelikle yurtdışında üniversite/master denildiğinde aklına ilk gelen soru hangi dilde nasıl eğitim alacağındır. ‘Ay ben ingilizce bilmiyorum ki’ dediğiniz an tebrik ederiz kendi cenazenizi kaldırdınız bile !

Pes etmeyin!
Yeterli derecede İngilizce bilmiyorsanız bu sizin yurtdışında üniversite okuyamayacağınız anlamına gelmez.Hazırlık eğitimine farklı ve hesaplı bir alternatif olarak da gideceğin ülkede ya da başka bir ülkeyi ziyaret ederek, İngilizce öğrenebileceğin bir dil okuluna kaydolabilirsiniz.Demokraside çareler tükenmez arkadaş!

Hangi ülkede eğitim alabileceğiniz konusuna gelirsek, Amerika, İngiltere, Kanada, Avustralya, Polonya, Macaristan ve Almanya seçenekleri arasından, eğitim sistemi ve maliyeti sana uygun olan ülkeyi seçebilirsiniz.Bu tamamen bir cafe’de yemek söylemek gibi birşey, az tuzlu olsun diyorsan Polonya ve Macaristanı, yok benim için önemli olan fiyat değil cebimden fazla çıksın ama daha gelişmiş bir şehrin köklü bir okulunda eğitim almayı tercih ederim diyorsan ise İngiltere ve Kanada gibi ülkeler tam sizin damak tadına göre.

Eğitimini bu ülkelerden birinde alarak; (yaşam giderlerinle birlikte) Türkiye’deki bir vakıf üniversitesine ayıracağın bütçeden daha azını harcayabilir, bazı okullarda çift diplomayla mezun olabilir, üniversite eğitimini 3, master eğitimini 1 yılda tamamlayabilir ve Türkiye ile birlikte tüm Avrupa Birliği üyesi ülkelerde tanınan bir diplomaya sahip olabilirsin.Sanırım bu da işin kaymak kısmı ha ne dersin ? 🙂
Uzun lafın kısası bedava peynir sadece fare kapanında olur arkadaş! Elini taşın altına sokmaya korkmayacaksın. Tabii ki senin karşına türlü zorluklar çıkacaktır. Bunların hepsi bir hayat tecrübesi olacak ve senin dünya görüşünü, bakış açını genişletecektir. Unutma her şey senin elinde…

Bugün üniversiteyi yurtdışında okumaya veya sadece ingilizce eğitimi almaya bile karar vererek hayatını bambaşka bir yöne taşıyarak ‘korku kapanı’nın içinden çıkmak senin insiyatifindedir.

Reklam : www.yurtdisiegitimsigortasi.com

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>